BABY GYM

Bebekler oturma,emekleme,yürüme koşma aktivitelerini normal gelişim süreçlerinde tamamlıyor.

Denge ve koordinasyon gelişimi bebek için eğlenceli bazen zorlu deneyimler sonucunda kazandığı ve başardığı aktivitelerin başında geliyor.

Bebeğin kendi vücudunu tanıması neler yapabildiğini görerek yeni aktiviteleri denemesi ve başarılı olması ona zevk veriyor.

Birikmiş enerjisini boşaltmak çeşitli biçim ve boyutlardaki malzemeler renk boyut ve farkları kavramasına,dil gelişimine,fiziksel becerilerinin gelişimine ,el-göz koordinasyonu,vücut kaslarının gelişimine ince el kaslarının gelişimine yardımcı olur.

Doğduğu andan itibaren normal gelişimini sürdüren bebek zamanla çevresini,kendisini tanıma ve algılama için deneylerine başlar.

Önce her şeyi ağzına götürerek tanımlarken zamanla el göz koordinasyonu gelişir.
Seslere tepki verir.

1-6 Aylık Dönem

• Baş kontrolü refleksleri,görüş açısı gelişir hareketleri düzenlidir ve kolları destekli başını kaldırır.
• 6-9 aylık dönemde destekle oturur,döner ve kavrama gelişir.
• 9-12 aylık dönemde oturur,emekler,destekle ayakta durur.

Bebek cimnastiğinin bu dönemdeki amacı onların özgürce hareket edebilmelerini sağlamanın yanında kas-iskelet sistemlerinin gelişimine yardımcı olacak egzersizler vermektir. Egzersizlerimiz oyun şeklindedir.

6 Ay- 1 Yaş Emekleyenler İçin Cimnastik

1 saat boyunca amaç her ikisinin fiziksel aktivite ve kondisyonu sağlamak. Annenin bebeğiyle birlikte egzersiz yaparken rahat olması ve özellikle çalışan annelerin ona vakit ayırabildiği için kendini iyi hissetmesi sağlanıyor. Bebeğin anneyle olmaktan mutluluk duyması eklemlerine hareket yaptırırken annenin bebeğiyle yakınlaşması ve onun vücudunu daha iyi tanıması.ve bilgilenmesine yardımcı oluyor.

Çocuk Cimnastiği

Büyük ve küçük adale grupları gelişimi için bir seri halka,tünel,tırmanma trampolin , sallanma ,merdiven aktiviteleri ile müzikli oyun grupları şeklinde düzenleniyor . Çeşitli biçim ve boyuttaki malzemelerle renk,boyut ve farkları kavramasına dil gelişimi ,fiziksel becerilerin gelişimine ,ince el kaslarının gelişimine yardımcı olan bu jimnastik programıyla çocuklar sosyal bir ortamı paylaşıyorlar ve paylaşma,karar verme,seçme özgürlüğünü kazanıyorlar.

Tüm Egzersizlerin Genel Yararları

1- Kas-iskelet sisteminin gelişimi
2- Koordinasyon ve denge kazanması
3- Sporu tanıma ve sevmesi
4- Dayanıklı olması,sakatlanma riskini azaltır.
5- Kendisini tanıma ve güven duygusunun gelişimine
6- Cesaret kazanmasına yardımcı olur.